Vođe Međunarodne asocijacije za slobodu religije razočarane švajcarskom zabranom gradnje muslimanskih minareta
Izvor: Ansel Oliver/ANN, Silver Spring, Merilend, SAD
Vođe odeljenja za versku slobodu Adventističke crkve izjavile su da su razočarane rezultatima glasanja u Švajcarskoj, kojim je zabranjena izgradnja novih minareta – tornjeva molitve na muslimanskim džamijama. Na referendumu podržanom od strane političkih partija ekstremne desnice, 57,5 odsto glasača izjasnilo se protiv gradnje. Ostale tri glavne političke partije i federalna vlada bile su protiv zabrane.
“Švajcarska zabrana pokazuje koliko mnogo posla je još potrebno obaviti da bi se unapredila verska sloboda – čak i u nacijama kakva je Švajcarska, koja predstavlja jednu od naslobodnijih nacija u svetu”, rekao je Džon Grac, u izjavi koju je dao kao generalni sekretar Međunarodne asocijacije za versku slobodu i direktor Odeljenja za odnose s javnošću i Odeljenja za verske slobode Adventističke crkve.
“Tvrdi se da zabrana nije izraz verske netrpeljivosti, već predstavlja odbacivanje islamističke političke ideologije”, rekao je Grac.
“Oni koji je podržavaju u najvećem broj ne veruju da je ovo glasanje usmereno protiv verske slobode.”
Švajcarska narodna partija pokrenula je referendum, tvrdeći da je minaret simbol islamske netolerancije. Neki smatraju da zabrana služi usporavanju rasta muslimanskim separatističkih i ekstremističkih grupa koje se pojavljuju u nekim delovima Evrope.
Male političke grupe u Danskoj, Italiji i Holandiji takođe traže sličnu zabranu.
Međutim, verske vođe kažu da zabrana ograničava versku slobodu i nepošteno cilja na jednu versku grupu.
Grac, poreklom Švajcarac, rekao je da su 4od 26 kantona u kojima se glasalo, odbila zabranu, ali su u upotrebi bili različiti sistemi glasanja u regionima: urbane sredine i sredine francuskog govornog područja većinom su odbacile zabranu, dok su je većinom podržale seoske sredine i sredine nemačkog govornog područja.
Takođe, kantoni na čijoj su se teritoriji nalazile džamije slabije su podržali zabranu, rekao je Grac. Oni koji podržavaju inicijativu zabrane postavili su reklame u kojima prikazuju minarete slično raketama koje izlaze iz švajcarske zastave kao i lik obučen u konzervativnu muslimansku odeću sa pokrivalom za lice. Portparol Amnesty International-a rekao je za Njujork Tajms da je približno 90 posto od 400 hiljada švajcarskih muslimana poreklom sa Kosova i iz Turske i da ne podržavaju kodeks oblačenja muslimanskih zemalja kao što je Saudijska Arabija.
Švajcarska prema izveštaju Njujork Tajmsa ima oko 150 džamija ili muslimanskih prostorija za molitvu, od kojih samo 4 imaju minarete.