Izvršni odbor Generalne konferencije Adventističke crkve razmatrao je izjavu o abortusu
Izmenjena izjava je usvojena većinom glasova
Članovi vrhovnog tela za donošenja odluka unutar Adventističke crkve, razmatrali su tokom dva dana predloženu Izjavu o biblijskom pogledu na nerođeni život i implikacije po pitanju abortusa. Dokument se pojavio u septembru nakon dužeg perioda proučavanja i diskusije od strane adventističkih teologa, medicinskih eksperata, administrativnog osoblja u zdravstvenom sistemu Crkve, etičara i službenika u crkvenoj administraciji.
Radna grupa sastavljena od 26 osoba, od kojih je sedam žena, formirana je u septembru od strane Administrativnog odbora Generalne konferencije da “pripremi predlog jedinstvene izjave koja će se jasno zasnivati na biblijskim principima koji naglašavaju svetost života i prepoznaju izuzetno teške slučajeve/anomalije sa kojima se žene mogu suočiti.”
Specifična vrsta dokumenta
Crkvene vođe su bile jasne da je dokument koji je razmatran i na kraju i izglasan izjava a ne skup smernica bilo da su u pitanju pojedinci ili crkvene organizacije. Kao što je definisano crkvenom praksom, izglasana Izjava izražava zvaničan stav Adventističke crkve po određenom pitanju, dok smernice nude pravac za praktičnu primenu po specifičnom pitanju.
Pre ovonedeljnog dokumenta nije postojala Izjava o svetosti nerođenog života. Crkva je poslednji put objavila Smernice za abortus 1992. godine. Smernice iz 1992. godine su, prema predsedniku Crkve Tedu Vilsonu, sadržavale “daleko ograničeniji pristup u smislu sveobuhvatnog pogleda biblijskog pristupa ovoj značajnoj temi”.
Vilson je dalje objasnio ulogu izglasane Izjave u životu Crkve koja ima 21 milion članova: ”Ovo je izjava, ona nije deo Crkvenog pravilnika. Nije predviđeno da bude izjava prema kojoj će crkveni odbori i članovi suditi drugim ljudima.” Obraćajući se direktno crkvenim vođama, on je dodao: “Molimo vas da uputite i ohrabrite članove naše crkve da to ne čine. Ovo je izjava bazirana na Bibliji kojom informišemo ne samo svet već i nas same kako nam Biblija govori o životu.”
Uvodni komentari
“Kao što znate, ovo pitanje [svetosti nerođenog života] je veoma osetljivo, ali u isto vreme mi smo imali privilegiju da ga istražujemo”, rekao je Artur Štele, potpredsednik Crkve koji je predsedavao odborom i nadgledao proces izrade Izjave.
Štele je predstavio proces izrade ovog dokumenta, koji je započeo radom Etičkog odbora Biblijskog istraživačkog instituta, zatim se proširio na 26 članova uključivanjem Bioetičkog odbora Generalne konferencije, predstavnika iz različitih zdravstvenih adventističkih sistema i nekoliko administrativnih odbora Generalne konferencije. Štele je naglasio da je proces kao rezultat imao 27 verzija nacrta.
Piter Lendls, lekar koji služi kao direktor Zdravstvene službe Svetske crkve, iskazao je svoj strah da je Izjava “nuklearno oružje protiv adventističkog sistema zdravstva”, pojasnivši da je odgovor “ne”. Lendls je tokom svoje prezentacije pokazao grafikon koji prikazuje ukupan broj abortusa izvršenih u institucijama adventističkog zdravstvenog sistema tokom protekle godine. Statistika je otkrila da je ovaj broj veoma mali, i skoro svi abortusi su bili povezani sa dramatičnim abnormalnostima fetusa koje bi život nakon rođenja učinile nemogućim.
Iako je priznao da po pitanju abortusa “nemamo divnu istoriju u našim zdravstvenim ustanovama” , Lendle je izvestio da postoji dramatičan pad u broju abortusa od kada su 1992. izglasane smernice. “Trebalo bi jasno napisati: cilj je da se što više približimo brojci od nula abortusa.”
Štele je postavio pitanje direktoru Biblijskog istraživačkog instituta Eliasu Brazilu de Suzi o važnosti neuključivanja Izjave u Crkveni pravilnik. “Ona nije pripremljena da bi bila inkorporirana u crkveni pravilnik ili čak Osnovna verovanja”, rekao je de Suza. “Ali ovaj dokument je smernica za Crkvu da kaže svojim vernicima, da kaže svetu, kakav je naš stav po ovom važnom pitanju.”
De Suza je takođe naglasio kako se članovi Crkve podstiču da se odnose prema ovom dokumentu.
“Ne smemo koristi ovaj dokument kao oružje protiv drugih ljudi”, rekao je on. “Ne smemo da ga koristimo da bismo kažnjavali druge. Ovo je otkupljujući dokument. Ako pažljivo pročitate dokument, videćete da je milostiv i prepoznaje teške situacije u kojima se ljudi ponekad nalaze. U ovom dokumentu postoji apel da budemo saosećajni.”
Štele je pojasnio da će se razviti praktičniji protokoli i procesi, tokom procesa koji će u početku voditi vođe zdravstvene službe, ali će ići ka razvoju smernica za pastore i crkvene zajednice. „Radićemo marljivo i vrlo pažljivo sa pojedincima koji se bave bioetikom i bolničkim institucijama“, rekao je Lendles. „Moramo, bar do Nove godine, da se pojavimo sa smislenim procesima i protokolima koji će biti korisni onima koji rade u menadžmentu zdravstvenih institucija.“
Diskusija
Diskusija je prikazala raznolikost pogleda na ovo pitanje.
Dag Bačelor, govornik i direktor službe “Amazing facts” u Severnoj Americi, prvi je govorio u prilog toj izjavi. “Ja slavim Boga jer se Crkva bavi ovim problemom; voleo bih da smo to učinili ranije. Biblija uči da je ljudski život čudo, dar Božjeg stvaranja i započinje sa začećem.“ Bačelor je zaključio: “Imati jasnu biblijsku izjavu o pobačaju ne znači da ćemo napasti ljude koji se sa njom ne slažu.”
Ričard Hart, predsednik zdravstvenog sistema Univerziteta Loma Linda, rekao je: „Cenim dokument zbog vrednosti koju daje svetosti života.“ Hart, koji je lekar, pojasnio je da Loma Linda ne nudi abortus po ličnom izboru i opisao je nekoliko kritičnih medicinskih stanja gde je prekid trudnoće možda neophodan. Naglasio je važnost formulacije koja će “dozvoliti lekaru i majci da donose najpametnije odluke“ u tim teškim okolnostima.
Ostali delegati izneli su zabrinutost zbog propusta u jezičkoj formulaciji kada su u pitanju iskustva silovanja i incesta, koja su obuhvaćena u Smernicama iz 1992. godine. Jirži Moskala, dekan Adventističkog teološkog seminara na Univerzitetu Endrus, iako je pohvalio dokument zbog poštovanja života i biblijskih principa, takođe je ponudio i predloge za poboljšanje. “Ova Izjava neobično ćuti o najtežem pitanju u vezi sa abortusom, naime, o silovanju. Nadam se da nećemo poslati lažni signal našim crkvama izostavljajući u ovom dokumentu problem nasilja i silovanja. Mislim da treba uključiti silovanje.”
“Zaista mi se sviđa činjenica da je ovo toliko usredsređeno na Bibliju“, rekla je Keti Profit, delegat iz Severne Amerike koja je zagovarala dokument. “Jeremija 1,5 je pomenut, pre nego što sam vas formirao u materici vaše majke“, podsetila je Profitova pozivajući se na nacrt izjave. “Bog namerno poseduje i oblikuje svako odojče.“
Glasanje
Nakon što je u ponedeljak završena diskusija na Godišnjem zasedanju, Tomas Lemon, generalni potpredsednik i predsedavajući diskusije, zahvalio je grupi na otvorenosti i iskrenosti. Delegati su se sporazumno složili da raspravu nastave u sredu ujutro, kako bi odbor za pisanje imao vremena da neke komentare i uređivačke izmene unese u izjavu.
Nešto pre podne u sredu, Štele je na osnovu unosa i predloga delegata pročitao izmene u dokumentu. Izjavu o biblijskom pogledu na nerođeni život i implikacije na abortus odobrila je velika većina delegata, sa samo nekoliko glasova „ne“ zbog zabrinutosti radi specifičnosti jezičkog izražavanja.